Partisinin Kızılcahamam'da düzenlediği 'Belediye Başkanları Toplantısı'nın açılışında konuşan MHP LDire Bahçeli, Cumharbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in görüşmelerinden sonra başlayan ''siyasette yumuşama'' tartışmalarını değerlendirdi.

Kobani Davası'nda eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ gibi isimlerin ceza almalarını eleştirenleri ''terör seviciliği'' ile suçlayan Bahçeli, şu görüşleri ileri sürdü:

"Bizim kucaklaşma ve uzlaşma vasatımız ülkemizin ve milletimizin baki çıkarları vazgeçilmez değerler hazinesidir. Terörizme boyun eğmek bir uzlaşma veya yumuşama değil, acziyet ve teslimiyettir. Terörü bir hak arama vasıtası görenlere, bunu destekleyenlere makul bakış devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü yok saymaktır. Bu zeminde yumuşama diyalog ve normalleşme diye bir şey söz konusu olmayacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engelmeye teşebbüs suçunu işlemiş olanlara hoşgörü ile bakmak dış tehditlerle bağımsız ve tarafsız yargıyı işlevsiz hale sokmanın hesabını yapmak uzlaşma ve yumuşama değil, tükeniş ve altüst oluş demektir. Terörist Demirtaş’ın ve 6-8 Ekim olaylarını azmettiren diğer bölücülerin ceza almasına hukuksuzluk demek, itiraz etmek, karşı gelmek devlete ve millete en ağır hakaret olup bunun yumuşama ortamına zarar verdiğini ileri sürmek art niyetlilik, terör seviciliği ve ikiyüzlülüktür.

Mesele milli ve manevi değerlerde uzlaşmaktır. Yumuşama beklentimiz usulde değil, uslupta olmalıdır. Usul esasa mukaddemdir yani usul esastan önce gelmektedir. Öncelikle muhalefet partilerinin arayışı usulde bir yumuşama ise muhattaplarını uyarıyorum ki böylesi bir yumuşama yıkıma çanak tutmak, krizlere ortam açmak hukuk devletinin surlarında gedik açmak demektir."

Ayşe Ateş'ten, bakanlara açık mektup: "Karanlık eli ortaya çıkarmanız, siyasi cinayet bütün yönleriyle aydınlatacaktır" Ayşe Ateş'ten, bakanlara açık mektup: "Karanlık eli ortaya çıkarmanız, siyasi cinayet bütün yönleriyle aydınlatacaktır"

ANKA

Kaynak: anka