Türk Metal Sendikası ile Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu arasında 4 Ağustos 2017 tarihinde sendika üyesi olarak TİS'ten yararlanan işçiler, TİS sürecinin sona ermesinin ardından sendikadan istifa etti. Yeni TİS sürecinde ise sendikaya tekrar üye olmak isteyen işçilerin üyelik talebi  sendika tarafından reddedildi. İşçiler, yasal yollardan ret kararı aldıktan sonra Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu ve sendika haklarının ihlal edildiğini öne sürdü. 

Anayasa Mahkemesi, Türk Metal Sendikası’na üyelik başvurusu tekrar kabul edilmeyen işçilerin ''sendika hakkının'' ihlal edilmediğine karar verdi. Mahkemenin söz konusu kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Kararda, şu ifadeler yer aldı:

"TİS sürecinde sendikayı güçsüz duruma düşürmemeleri gerekir''

''Anayasa Mahkemesi norm denetimi kararında işçilerin Sendikaya üye olduktan sonra TİS'ten geriye dönük olarak yararlanmalarına imkan verilmesinin çoğulculuğun ve bireysel sendika hakkının güçlendirilmesine yönelik olduğu açıkça vurgulanmıştır. Bununla birlikte bireysel sendika hakkı lehine yönelik bu değerlendirme, hakkın kötüye kullanılmasına izin verildiği şeklinde anlaşılamaz. Kuşkusuz başvurucuların diledikleri şekilde sendikadan ayrılma ve sendikaya katılma özgürlükleri bulunmaktadır. Ancak bu özgürlüklerini kullanırken toplu bir biçimde hareket ederek özellikle TİS sürecinde sendikayı güçsüz duruma düşürmemeleri gerekir.

''Herkesi kabul etmek gibi bir yükümlülük bulunmamaktadır''

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun annesi son yolculuğuna uğurlandı Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun annesi son yolculuğuna uğurlandı

Sendika özerkliği, aynı zamanda üyelerini seçmekte de özgür olmaları anlamına gelir. Bu kapsamda sendikaların kendilerine katılmak isteyen herkesi kabul etmek gibi bir yükümlülükleri bulunmamaktadır. Sendikalar tüzüklerini serbestçe düzenleyip istedikleri kişileri üye kaydedebilir, üyelikten çıkarabilir yahut üyelik taleplerini reddedebilir ancak bu hakları sınırsız olmayıp keyfi uygulamalara neden olmamalı, bireysel sendika özgürlüğüne müdahale niteliği taşımamalıdır.''

Kaynak: anka