Muğla İkizköy’deki kömür maden sahasının genişletilmesi çalışmalarına karşı vatandaşların iki yıldır sürdürdükleri doğa nöbeti alanına dün sabaha karşı saat 05.30’da çok sayıda jandarma ekibi ve TOMA’lar sevk edildi. Jandarma, ağaç kesiminin sürdüğü bölgeye gitmekte ısrar eden köylülere ve çevrecilere biber gazıyla müdahale etmiş, 8 kişi de gözaltına alınmıştı.

Bugün ise Milas’a bağlı İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanı’nda Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji’nin kömür maden sahasını genişletmek için çok sayıda ağacın kesildiği vatandaşlar tarafından çekilen görüntülere de yansıdı.

Maden sahasına giden Bahadır Altan, kömür madeni yüzeyde bulamadıkları için ormana yöneldiklerini belirterek, “Ormanı, altındaki kömürü çıkarmak için katletmeye karar verdiler. Bugün de devam ediyor, yeni kesilen ağaçlar var” dedi.

Altan, köylülerin nöbet alanına doğru ağaçların kesileceğini de hatırlatarak, “Küçük ağaçları da tıraşlayıp cehennem çukuruna dönecek bu güzelim orman. Geleceğimizi kesiyorlar. Cellatları de bizden maalesef bu yörenin insanlarını bin 600 liraya yevmiyeyle tutup ağaçları katlettiriyorlar” diye konuştu.

Kaynak: anka