Bakan Özhaseki'den vatandaşlara 'orman yangını' ve 'sıcak' uyarısı Bakan Özhaseki'den vatandaşlara 'orman yangını' ve 'sıcak' uyarısı

Hatay'da demokratik kitle örgütleri, sendikalar, meslek odaları ve siyasi partiler; 6 Şubat Platformu çatısı altında biraraya geldi. Depremin birinci yılında, “Büyüt Hatay Buluşması” etkinliği düzenleyeceğini bildiren platform, “Felaketi yaşadığımız gün ve saatte, 4.17'de, Köprübaşı'nda sevdiklerimizi anmak, 15.00'te ise Maksim Alanı'nda toplanıp kentimizin kalbine yürüyerek memleketimizin sesini birlikte yükselteceğimiz anma ve yürüyüşe bütün Hatay halkını bekliyoruz. Sesimiz duyulana, acımız ve öfkemiz görülene, sorumlular hesap verene kadar haykırmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Platform tarafından yapılan, kuruluş ve buluşmaya çağrı açıklaması şöyle:

SEVDİKLERİMİZİ KAYBETMENİN ACISI MI DAHA AĞIR, SEVDİKLERİMİZİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLANLARA DUYDUĞUMUZ ÖFKE Mİ?”

“Yıl 2023... Takvim yaprakları 6 Şubat saat 04:17'yi gösteriyordu. Başta memleketimiz Hatay olmak üzere 11 ili sarsan büyük depreme uyananlarımız, uyanamayanlarımız oldu. Bilim insanlarınca, meslek odalarınca yıllardır öngörülen, tedbir alınmadığı vakit doğal bir afetin tam bir felakete dönüşeceği konusunda uyarılar yapılan, kaygılarla beklenen o depremi hepimiz yaşadık. Deprem öncesi konunun uzmanlarının bu haykırışlarını duymazdan gelenler deprem anında enkazın altında kalan binlerce insanın da sesine kulak tıkadı. Duysalardı belki eşimiz, dostumuz, sevdiklerimiz aramızda olacak, yıkılmış da olsa bu kentin sokaklarını birlikte arşınlayacaktık. Sevdiklerimizi kaybetmenin acısı mı daha ağır, sevdiklerimizin ölümüne neden olanlara duyduğumuz öfke mi? Hangi terazi ölçebilir bütün bu olanların ağırlığını ya da terazinin kefeleri bu duyguları taşıyabilir mi?

BU KENTİN KOCA BİR MEZARLIĞA DÖNMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Ben geliyorum diyen bir depreme dair önlem almayanlara ve on binlerce insanın kaybına yol açan yıkımlara, enkazlara, ölümlere neden olanlara karşı çok öfkeliyiz. Bu kayıplar, bu yıkımlar, bu duygular yaşanmamış gibi depremin üzerinden geçen bir yılda bu memleketin, bu memleketteki insanların nelere maruz kaldığı da herkesin malumu. Fakat 1 yıl geçmiş olmasına rağmen yaşadığımız sorunlar hâlâ duyulmuyor, görülmüyor ve yıkılmış koca bir kentin sorunları yok sayılıyor. Hatay’da eğitime dair sorunlar devam ediyor, birçok mahalle sağlık hizmetine erişemiyor. Hatay’da, yollar birer mayın tarlası. Depremin üzerinden bir yıl geçmişken sevdiklerinin cenazesini arayan bir yığın insan var bu kentte. Bilmelisiniz ki bu kentin koca bir mezarlığa dönmesine izin vermeyeceğiz. Bizler, ne yitirdiklerimizi ne yaşadıklarımızı ne de sorunlarımızı unutturmayacağız ve siz duymadıkça kentin taşıyla toprağıyla bu acı ve öfkeyi haykıracağız.

SESİMİZ DUYULANA, ACIMIZ VE ÖFKEMİZ GÖRÜLENE, SORUMLULAR HESAP VERENE KADAR HAYKIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Bu yas ve öfkeyle depremin üzerinden geçen bir yılda yitirdiklerimizi anmak, memleketimize ve yaşamlarımıza sahip çıkmak için kentteki dernek, sendika, meslek odaları, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, platformlar ve bir bütün Hatay halkı olarak sesimizi buluşturarak yükseltmek için bir araya gelerek 6 Şubat Platformunu oluşturduk. 6 Şubat Platformu olarak; felaketi yaşadığımız gün ve saatte, 4.17'de, Köprübaşı'nda sevdiklerimizi anmak, 15.00'te ise Maksim Alanı'nda toplanıp kentimizin kalbine yürüyerek memleketimizin sesini birlikte yükselteceğimiz anma ve yürüyüşe bütün Hatay halkını bekliyoruz. Sesimiz duyulana, acımız ve öfkemiz görülene, sorumlular hesap verene kadar haykırmaya devam edeceğiz. Hatay bizim memleket bizim. Hatay'ı yeniden kuracağız.”

ANKA

Kaynak: